tulokset

Keihään talviheitot tulokset 23.1.2016

Keihään talviheitot
Pirkkahalli
23.1.2016

TULOKSET

M Keihäs

1. Petri Lätti SeinäjSU 53,94
46,27 52,09 52,86 53,94 52,50 X
2. Lenni Kääriä YlämPy 43,71
40,35 40,21 43,64 41,94 43,71 43,30
3. Jussi Valtanen LiedPa 39,69
39,63 X 39,69 38,89 X 39,28

P9 Keihäs

1. Roope Mäkipelto LehtimJy 26,46
26,45 25,91 26,46 25,47
2. Eerik Lehtinen LauttLu 20,78
16,57 17,35 19,59 20,78
3. Akusti Ruokangas JanJa 18,69
18,26 16,43 18,69 17,93
4. Jussi Koskela KangKi 17,65
16,18 16,66 16,22 17,65
5. Visa Liikka KuusKi 15,59
13,89 12,79 10,30 15,59
6. Aapo Närhi LempKiYU 13,38
13,38 12,29 12,22 X
7. Hermanni Oravainen TampPy 9,99
8,90 8,70 8,45 9,99

P11 Keihäs

1. Joona Nurmi PorinYU 36,37
36,37 32,66 32,74 28,66
2. Tomek Niemi VähänkVie 33,78
33,08 33,05 30,53 33,78
3. Manu Kankaanniemi VammsVoi 33,60
27,55 33,60 32,43 32,14
4. Topi Räsänen ViitVie 32,09
32,09 31,48 29,47 31,75
5. Otto Hämäläinen KarstKi 29,75
29,75 25,22 28,10 X
6. Timo Hemmilä PorinYU 28,82
28,36 28,31 28,82 27,88
7. Vikke-Valtteri Anttila TeiskU 28,55
25,22 26,59 28,10 28,55
8. Jonne Niemelä IkaalU 28,41
24,35 26,42 20,53 28,41
9. Ville Rekola TammRy 22,94
20,36 22,94 21,25 21,57
10. Onni Rustholkarhu LahdA 22,01
19,42 22,01 20,56 20,40
11. Tomi Kuusisto TuUL 20,93
16,84 20,93 17,70 14,04
12. Tiitus Siikala KU-58 20,78
18,81 20,50 18,80 20,78
13. Joona Tuusjärvi LahdA 20,55
19,51 20,00 X 20,55
14. Luka Karppinen TampPy 19,82
X 15,18 17,17 19,82
15. Mico Schmiedeke ToijVau 19,55
17,43 X 18,67 19,55
16. Elias Hietanen RiihimKi 19,50
18,27 19,50 18,91 18,51
17. Konsta Tynkkynen TampPy 19,42
16,75 16,68 19,42 14,04
18. Joona Salminen TammRy 19,40
19,16 17,42 19,40 18,99
19. Joonatan Lindberg RiihimKi 19,21
18,76 17,06 19,21 17,61
20. Anton Leppäaho KU-58 18,75
16,48 17,84 18,75 18,38
21. Jesse Salo TampPy 18,19
18,19 14,92 14,61 15,63
22. Lauri Laaksonen TampPy 13,24
10,74 10,64 8,73 13,24

P11 Keihäs joukkuekilpailu

1. Porin Yleisurheilu 65,19
Joona Nurmi 36,37 1
Timo Hemmilä 28,82 6

2. Tammelan Ryske 42,34
Ville Rekola 22,94 9
Joona Salminen 19,40 16

3. Lahden Ahkera 42,01
Onni Rustholkarhu 22,01 10
Joona Tuusjärvi 20,00 13

4. Kenttäurheilijat -58 39,25
Tiitus Siikala 20,50 12
Anton Leppäaho 18,75 18

5. Riihimäen Kisko 38,71
Elias Hietanen 19,50 14
Joonatan Lindberg 19,21 17

6. Tampereen Pyrintö 37,61
Konsta Tynkkynen 19,42 15
Jesse Salo 18,19 20

7. Tampereen Pyrintö 27,91
Luka Karppinen 17,17 21
Lauri Laaksonen 10,74 22

P13 Keihäs

1. Eemil Porvari HartVoi 54,51
53,32 52,28 X 47,65 50,22 54,51
2. Onni Ruokangas JanJa 44,53
44,53 X X X 42,37 40,76
3. Henrik Lehtinen LauttLu 41,41
33,66 38,75 39,29 41,41 38,90 38,40
4. Erkka Maine LauttLu 38,13
38,13 32,70 X 35,69 29,17 30,35
5. Jaakko Linnus TampPy 36,69
35,67 35,90 36,69 31,96 34,94 34,29
6. Miki Makkonen LänsiUU 36,64
35,42 35,65 36,64 35,25 34,85 32,64
7. Miki Likander LappUM 33,53
X 30,47 33,53 33,46 X 30,78
8. Tuomas Närhi LempKiYU 32,07
26,52 30,24 31,96 26,99 30,95 32,07
9. Teemu Palonen TampPy 30,44
30,44 26,39 25,06
10. Ilari Hurskainen PälkLL 30,41
30,41 28,08 28,84
11. Konsta Kankainen TampPy 28,35
27,95 28,35 27,59
12. Kalle Siekkinen PihtipTui 28,25
22,58 28,25 24,72
13. Aaro Koskinen TampPy 22,33
22,33 X 19,77
14. Tuukka Toropainen SuolU 22,21
22,21 21,65 21,33
15. Otto Ahonen TampPy 20,28
18,72 20,28 18,95
16. Onni Lehto TampPy 16,10
14,79 15,08 16,10
17. Vikke Savola TampPy 15,95
15,37 15,95 14,18
18. Emil Becker TampPy 15,16
11,93 15,16 14,08
19. Onni Järvinen YlöjU 14,31
13,04 7,87 14,31

P13 Keihäs joukkuekilpailu

1. Lauttakylän Luja 77,42
Henrik Lehtinen 39,29 3
Erkka Maine 38,13 4

2. Tampereen Pyrintö 67,13
Jaakko Linnus 36,69 5
Teemu Palonen 30,44 9

3. Tampereen Pyrintö 50,68
Konsta Kankainen 28,35 11
Aaro Koskinen 22,33 13

4. Tampereen Pyrintö 36,38
Otto Ahonen 20,28 15
Onni Lehto 16,10 16

5. Tampereen Pyrintö 31,11
Vikke Savola 15,95 17
Emil Becker 15,16 18

P15 Keihäs

1. Aleksi Yli-Mannila AlajA 59,23
58,75 59,23 57,28 53,24 56,82 58,26
2. Juho Järvinen KarstKi 54,48
48,15 47,12 52,70 50,72 52,80 54,48
3. Heikki Marin PihtipTui 53,07
53,07 49,12 51,05 52,53 52,17 X
4. Saku Laine TampPy 51,08
41,32 40,68 46,45 X 51,08 50,78
5. Otto Pulkkinen ImU 50,47
47,59 46,89 47,29 47,00 50,47 X
6. Eemeli Rantaneva MerikI 45,11
39,94 44,33 X 42,47 41,58 45,11
7. Aleksis Hanhisalo HIFK 43,91
43,80 43,91 X 43,05 X X
8. Mikko Perilä HankasHa 41,48
40,48 41,48 X 38,88 40,11 40,20
9. Juha Närhi LempKiYU 33,87
32,25 30,19 33,87
10. Leevi Lipponen LempKiYU 32,28
X 32,28 30,87
11. Kalle Palola HIFK 30,61
28,05 27,28 30,61
12. Okko Savola TampPy 29,11
29,11 26,96 28,50
13. Kaapo Kankainen TampPy 29,02
29,02 27,57 27,87

P15 Keihäs joukkuekilpailu

1. Tampereen Pyrintö 75,56
Saku Laine 46,45 5
Okko Savola 29,11 12

2. Helsingfors IFK 74,52
Aleksis Hanhisalo 43,91 7
Kalle Palola 30,61 11

3. Lempäälän Kisa Yleisurheilu 66,15
Juha Närhi 33,87 9
Leevi Lipponen 32,28 10

M17 Keihäs

1. Juhani Hauta-Aho TöysVe 63,76
58,89 60,89 63,76 61,21 – –
2. Teemu Hintsanen SulkU 58,32
58,32 X 54,77 55,39 58,01 X
3. Tatu Hiltunen SulkU 57,91
51,07 X X 50,09 51,67 57,91
4. Joonas Ahola SjundeåIF 54,92
48,41 50,57 52,72 52,98 51,45 54,92
5. Atte Sailola SalVil 54,49
X 52,80 45,49 X 54,49 54,17
6. Vili-Petteri Helenius PulkkPo 54,43
53,83 54,43 X 54,12 49,51 49,38
7. Ari Saastamoinen KeitKu 50,56
49,36 X 50,29 50,56 X 46,52
8. Vili Valtonen ImU 49,87
48,00 46,97 49,87 – 47,91 X
9. Hermanni Suutala LapVi 49,04
49,04 46,32 43,88
10. Elmo Aalto JanJa 41,36
41,36 38,20 40,23
11. Ville Suoniemi LapLu 40,19
40,19 35,94 39,47
12. Eemeli Polvela AsikkRai 35,75
34,65 35,75 X
Hermanni Hakasuo LauttLu NM
X X X

M19 Keihäs

1. Jaakko Hauta-Aho TöysVe 59,55
55,43 59,55 59,50 X 57,83 56,48
2. Pasi Liikka KuusKi 58,85
58,85 55,58 X X 53,08 X
3. Arttu Kekäläinen KuopRei 58,07
50,79 51,77 51,80 56,79 58,07 53,18
4. Veikko Laitinen KeurKi 56,28
51,23 55,66 53,20 56,28 56,04 X
5. Urho Kujanpää TampPy 54,25
47,05 50,67 51,98 51,11 48,41 54,25
6. Oskari Turunen HämeenlTa 47,55
43,28 X X 43,86 47,55 45,65

M22 Keihäs

1. Ville Miettinen JuuanU 57,08
53,32 56,56 54,99 X 54,85 57,08
2. Ville Kamppuri PyhäsU 56,63
54,01 55,39 55,29 54,10 55,11 56,63
3. Jarmo Hänninen KalVa 55,59
55,49 55,59 52,63 X X 54,80
4. Henri-Jussi Kurvinen VehmU 54,02
X 52,75 53,31 54,02 53,63 X
5. Marko Valkama VehmU 51,35
51,35 49,87 50,10 51,32 X 49,37
6. Jerry Pöllänen JanJa 47,42
47,42 43,87 X – – –
Kilpailun ulkopuolella
Matsaki Nakayama JPN 57,45
54,61 54,96 57,22 54,09 57,45 53,61

N Keihäs

1. Milja Lusila AsikkRai 47,81
46,83 45,84 47,25 47,81 X 46,70
2. Jelena Jaakkola SoinSi 47,80
46,58 47,70 X 46,20 46,35 47,80
3. Jenna Jaakkola SoinSi 42,85
39,52 X 40,74 41,29 41,34 42,85
4. Emmi Somppi HKV 41,92
41,92 X – – – –
5. Niina Kelo KeskiUYU 40,53
X 39,82 39,85 40,25 38,92 40,53

T9 Keihäs

1. Lumia Reivo LaitJy 16,17
16,17 16,14 15,55 16,03
2. Eevi Vatka ToijVau 14,50
14,50 14,50 10,86 9,20
3. Jenni Väänänen HämeenlTa 12,56
12,38 12,56 11,95 11,99
4. Eleonora Jokinen TampPy 10,05
10,05 X 9,67 –
5. Sanni Siekkinen PihtipTui 9,47
7,30 7,69 9,47 8,95
6. Nea Kokko TampPy 7,08
4,97 7,08 7,05 5,61

T9 Keihäs joukkuekilpailu

1. Tampereen Pyrintö 17,13
Eleonora Jokinen 10,05 4
Nea Kokko 7,08 6

T11 Keihäs

1. Iida Kujanpää TampPy 22,17
22,17 21,32 20,49 20,19
2. Eerika Siekkinen PihtipTui 21,99
21,68 21,99 21,43 21,72
3. Anni Viljanen ToijVau 21,65
16,39 19,01 21,65 19,89
4. Erica Syrjälä TammRy 20,20
18,53 20,20 18,73 19,40
5. Aino-Maria Ainasoja HKV 19,85
19,56 18,86 19,85 17,91
6. Essi Ilomäki TampPy 16,45
15,12 16,21 16,45 16,13
7. Seela Kanerva PälkLL 14,97
14,97 14,08 14,50 13,65
8. Helmi Cardona KeskiUYU 12,69
12,69 11,87 11,24 11,11
9. Aada-Maria Koivisto PälkLL 12,66
10,14 12,66 11,35 10,45
10. Alisa Sabri TampPy 11,22
11,17 11,22 8,58 8,28
11. Nilla Oksanen TampPy 10,97
5,89 6,20 9,52 10,97
12. Hertta Lehto TampPy 10,33
8,17 8,41 8,97 10,33
13. Oona Kokko TampPy 9,09
7,55 8,84 9,09 8,94

T11 Keihäs joukkuekilpailu

1. Tampereen Pyrintö 38,62
Iida Kujanpää 22,17 1
Essi Ilomäki 16,45 6

2. Pälkäneen Luja-Lukko 27,63
Seela Kanerva 14,97 7
Aada-Maria Koivisto 12,66 9

3. Tampereen Pyrintö 20,74
Alisa Sabri 11,22 10
Nilla Oksanen 9,52 11

4. Tampereen Pyrintö 18,06
Oona Kokko 9,09 12
Hertta Lehto 8,97 13

T13 Keihäs

1. Viivi Raatikainen ViitVie 41,27
40,52 40,90 37,08 35,99 41,27 39,14
2. Vivian Suominen HIFK 38,88
38,88 37,14 36,08 36,49 34,12 38,29
3. Charlotta Pettersson NoormNo 35,64
35,64 34,86 X 32,34 30,50 34,62
4. Suvi Savolainen KangU 35,54
33,38 35,54 33,36 32,76 31,25 30,56
5. Emmi Hietanen RiihimKi 30,54
30,54 30,31 27,41 29,72 X 28,18
6. Joanna Puukka IitPy 30,45
30,45 27,52 X 29,48 X X
7. Tinja Niemi VähänkVie 29,17
25,25 27,34 28,20 29,17 27,50 29,15
8. Henna Salminen TammRy 27,80
24,31 X X 23,48 27,23 27,80
9. Elina Rantala LempKiYU 24,27
24,16 24,27 22,54
10. Vanessa Lindberg RiihimKi 23,57
20,41 23,57 20,87
11. Anniina Huura TampPy 22,71
20,12 21,45 22,71
12. Ella Ala-Lahti KangU 22,62
22,62 21,74 21,29
13. Siiri Nikula KeskiUYU 21,76
21,76 20,05 20,17
14. Siina Kanerva PälkLL 21,71
17,37 21,71 20,77
15. Ava Von Wendt HIFK 21,62
20,62 21,62 18,18
16. Vilma Väliharju TampPy 21,33
20,38 19,94 21,33
17. Alice Reivo LaitJy 21,23
18,35 X 21,23
18. Silja Rossi TampPy 20,20
20,20 17,78 19,04
19. Anna-Sofia Koivisto PälkLL 18,51
16,76 12,72 18,51
20. Oona Kaukonen TampPy 15,99
13,73 15,99 12,45
21. Ida Cardona KeskiUYU 15,84
15,84 15,15 15,53
22. Jenna Korpela TampPy 12,77
12,77 9,78 12,02
23. Helmi Tarkiainen TampPy 11,42
10,78 9,95 11,42
24. Venla Melartin TampPy 9,43
8,13 8,89 9,43
25. Sara Hakkari TampPy 9,29
9,29 8,39 8,08
26. Emmi Leinonen TampPy 8,06
6,67 7,42 8,06

T13 Keihäs joukkuekilpailu

1. Helsingfors IFK 60,50
Vivian Suominen 38,88 2
Ava Von Wendt 21,62 15

2. Kangasalan Urheilijat -68 58,16
Suvi Savolainen 35,54 4
Ella Ala-Lahti 22,62 12

3. Riihimäen Kisko 54,11
Emmi Hietanen 30,54 5
Vanessa Lindberg 23,57 10

4. Tampereen Pyrintö 44,04
Anniina Huura 22,71 11
Vilma Väliharju 21,33 16

5. Pälkäneen Luja-Lukko 40,22
Siina Kanerva 21,71 14
Anna-Sofia Koivisto 18,51 19

6. Keski-Uudenmaan Yleisurheilu 37,60
Siiri Nikula 21,76 13
Ida Cardona 15,84 21

7. Tampereen Pyrintö 36,19
Silja Rossi 20,20 18
Oona Kaukonen 15,99 20

8. Tampereen Pyrintö 24,19
Jenna Korpela 12,77 22
Helmi Tarkiainen 11,42 23

9. Tampereen Pyrintö 18,72
Venla Melartin 9,43 24
Sara Hakkari 9,29 25

T15 Keihäs

1. Jenna Harju TöysVe 43,28
42,35 41,08 40,83 41,53 42,75 43,28
2. Pinja Kianta LempKiYU 39,95
39,95 39,21 37,83 39,15 38,90 36,75
3. Saara Ahonen KeurKi 37,53
37,53 34,43 33,21 34,86 32,57 33,49
4. Suvi-Maria Sirola NaantLöy 37,48
36,40 33,25 34,13 37,48 35,28 35,91
5. Aliisa Kyrönviita IkaalU 37,32
33,44 35,90 35,82 31,63 27,73 37,32
6. Moona Makkonen KerimU 37,23
36,55 X 37,23 X 36,01 33,69
7. Wilma Sundqvist IFKraft 36,81
36,81 35,46 32,17 35,63 31,94 35,98
8. Olivia Lähdesmäki JyväskKU 36,77
32,35 34,95 32,09 31,03 32,88 36,77
9. Vera Nousiainen KeurKi 34,78
33,73 33,66 34,78
10. Elin Källberg IFFemman 34,27
34,27 33,11 34,10
11. Laura Lepistö PorinYU 33,26
33,26 31,39 31,52
12. Silja Ahonen ParkU 32,75
32,75 32,24 28,44
13. Sanni Kuparinen JanJa 30,27
29,04 28,66 30,27
14. Enni Saarinen HämeenlTa 29,30
29,30 27,07 27,19
15. Viola Pennanen LempKiYU 28,54
25,44 27,87 28,54
16. Venla Väliharju TampPy 26,75
23,13 23,77 26,75
17. Maiju Saukkosaari TampPy 25,58
25,58 21,03 22,27
18. Inka Vatka ToijVau 22,82
20,69 17,97 22,82
19. Pinja Heinonen TampPy 22,36
22,36 21,44 20,13
20. Julia Lahti TampPy 21,98
18,92 21,93 21,98
21. Lotta Alasaukko-Oja TampPy 20,37
20,02 17,42 20,37
22. Salla Sirola LempKiYU 17,53
14,71 15,41 17,53
23. Minttu Törnblom TampPy 17,10
17,10 16,73 17,01
24. Fini Becker TampPy 16,27
13,20 16,27 14,93

T15 Keihäs joukkuekilpailu

1. Keuruun Kisailijat 72,31
Saara Ahonen 37,53 3
Vera Nousiainen 34,78 9

2. Lempäälän Kisa Yleisurheilu 68,49
Pinja Kianta 39,95 2
Viola Pennanen 28,54 15

3. Tampereen Pyrintö 52,33
Venla Väliharju 26,75 16
Maiju Saukkosaari 25,58 17

4. Tampereen Pyrintö 44,34
Pinja Heinonen 22,36 19
Julia Lahti 21,98 20

5. Tampereen Pyrintö 37,47
Lotta Alasaukko-Oja 20,37 21
Minttu Törnblom 17,10 23

N17 Keihäs

1. Milla Koski-Vähälä LimNM 50,01
46,35 41,97 46,50 46,47 47,60 50,01
2. Sofia Pölkky SeinäjSU 47,54
42,56 42,31 44,92 41,56 X 47,54
3. Heta Paavola KerU 47,21
43,63 44,42 47,21 46,44 46,34 46,78
4. Venla Olli EurajVei 45,18
41,31 41,85 37,90 40,73 43,19 45,18
5. Elina Kinnunen UudKK 44,46
44,46 44,43 40,61 42,30 X X
6. Iida-Sofia Marttia TampPy 44,12
41,61 41,40 39,65 X 41,14 44,12
7. Heidi Lähdemäki SeinäjSU 39,71
35,94 33,92 39,71 34,17 31,59 32,26
8. Saara Hakanen KeskiUYU 39,27
35,94 35,98 39,27 36,36 33,74 30,53
9. Laura Sadeharju SeinäjSU 37,32
37,02 36,94 37,32
10. Noora Hautamäki PyhtY 36,38
33,24 36,38 33,17
11. Noora Oja-Nisula KurikRy 36,19
30,59 36,19 33,97
12. Anja Lähdemäki SeinäjSU 36,14
36,14 27,02 32,64
13. Senni Forsberg OrimJy 35,82
35,82 32,51 34,00
14. Tessa Toropainen SuolU 35,14
35,14 34,50 X
15. Janita Hissa KurikRy 32,96
31,41 32,96 X
16. Muusa Makkonen KerimU 32,88
X 32,88 31,23
17. Peppi Pohjamies PunkalKu 32,03
X 28,08 32,03
18. Jenna Puukka IitPy 30,34
X 24,93 30,34
Kilpailun ulkopuolella
Jenna Harju TöysVe 37,90
36,74 36,90 37,90

N19 Keihäs

1. Noora Ruuska KannKi 44,47
40,22 44,39 43,75 43,27 X 44,47
2. Pauliina Salovaara IlmajKi 43,53
41,55 40,30 39,45 41,05 41,16 43,53
3. Tara Niemi VähänkVie 41,70
38,25 40,96 X X 41,70 X
4. Anni Vihtonen KarhKa 41,48
39,00 37,41 38,63 37,86 41,48 36,59
5. Suvi Kemppainen KajKi 40,61
39,29 40,28 38,49 37,65 39,15 40,61
6. Cristina Corona SalVil 40,51
35,14 37,05 32,62 35,21 33,78 40,51
7. Vera Kesälä SalVil 40,24
36,42 37,48 34,34 40,24 39,53 33,65
8. Erika Alander PorinTa 37,16
33,96 33,94 34,25 37,16 X 33,03

N22 Keihäs

1. Heli Jokela KaustPV 46,69
46,69 X X X X 44,90
2. Merja Perätalo YlikNM 44,84
43,84 44,18 44,17 X 44,84 43,96
3. Viivi Kuismanen HKV 42,92
42,92 X X 41,81 X –
4. Meri Rautamies KarhKa 42,58
38,95 39,38 39,05 38,48 38,75 42,58

Talvimestaruus2016

Keihään Talvimestaruuskilpailut 23.1.2016 Tampereella

Tänä talvena Keihään talvimestruuksista taistellaan jo tammikuun 23. päivänä Tampereen Messu- ja urheilukeskuksessa. Kilpailut käydään kaikissa sarjoissa 9-vuotiaista aina yleiseen aikuisten sarjaan asti.

Ilmoittautumiset Talvimestaruuskisoihin kilpailukalenteri.fi:n kautta eri linkeistä sarjoille T/P 9-15 ja sarjoille M/N 17 – M/N. Viimeinen ilmoittautumispäivä on 17.1.2016.

Tänä vuonna ei järjestetä keihäskoulua Talvimestaruuskilpailujen yhteydessä useiden yhteensattumien vuoksi. Talvikarnevaalit ja keihäskoulu palaavat ohjelmaan toivottavasti taas vuonna 2017.